Ndërlidhjet

Disa vende po shqyrtojnë kërkesën e SHBA


Australia dhe Britania po shqyrtojnë mundësinë e pranimit të burgosurve nga burgu amerikan në Guantanamo, të cilët akuzohen për terorizëm. Të dyja vendet synojnë t'i ndihmojnë presidentit të zgjedhur Barak Obama për të përmbushur premtimin e mbylljes së burgut. Zv. kryeministrja e Australisë, Julia Gillard tha se ka qenë kërkesë e SHBA-vë që vendi saj të pranojë të burgosurit e dyshuar për terrorizëm. Vendet si Franca, Gjermania, Portugalia dhe Zvicra gjithashtu kanë dhënë shenja se mund të pranojnë të burgosurit.
XS
SM
MD
LG