Ndërlidhjet

Sri Lanka: Bie qendra e tamilëve


Sri Lanka njofton se trupat e saj kanë marrë nën kontoll kryeqytetin e separatistëve tamilë, pas disa muajsh luftime.
Presidenti i Sri Lankës e bëri publik kontrollin e Kilinoçit në televizion, çfarë u shoqërua me festime nëpër rrugë.

Menjëherë pas lajmit për kontrollin e kryeqendrës së tamilëve një një sulmues vetvrasës morri jetën e dy personave në Kolombo.

Rebelët tamilë luftojnë prej vitit 1983 për të krijuar shtetin e tyre të pavarur në veri dhe në lindje të Sri Lankës.
Armëpushimi 6 vjeçar mes palëve morri fund vitin e kaluar.
XS
SM
MD
LG