Ndërlidhjet

KS OKB: Dështon miratimi i rezolutës


Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka dështuar në përpjekjen për të miratuar rezolutë me ftesë për ndërprerje të luftimeve në Rripin e Gazës. Takimi që ishte ftuar nga vendet arabe ka zgjatur 4 orë dhe është mbajtur me dyer të mbyllura.
Pas takimit përfaqësuesi i Shtetetve të Bashkuara në OKB Alejandro Wolf ka thënë se kredibiliteti i OKB-së do të dëmtohej nëse do të bëheshin ftesa që do të injoroheshin. Ai ka thënë se Izraeli si anëtar i Kombeve të Bashkuara nuk bënë të barazohet me një organizatë teroriste siç është Hamasi.
XS
SM
MD
LG