Ndërlidhjet

Rrezikohet furnizimi i Evropës me gaz


Një zyrtar i larë i Ukrainës ka sinjalizuar se Evropa brenda dy javëve mund të ballafaqohet me çrregullime serioze në furnizimin me gaz nëse kontesti ndërmjet Moskës dhe Kievit nuk tejkalohet.
Të shtunën 4 vende evropiane, Rumania, Hungaria, Polonia dhe Bullgaria, kanë raportuar për rënje të furnizimit me gaz.
Kompania ruse e gazit Gazprom ka ftuar Ukrainën për vazhdim të bisedimeve rreth kësaj çështje.
XS
SM
MD
LG