Ndërlidhjet

Rikthehet gazi rus?


Shefi i Gazpromit të Rusisë, Aleksei Miler, ka deklaruar se gazi mund të filloi të qarkulloi nëpër Ukrainë e deri në vendet e Evropës sot nëse nënshkruhet marrëveshja për vendosjen e vëzhguesve ndërkombëtar. Këto komente Miler i ka bërë pasi që Moska dhe Kievi me gjasë kanë pranuar planin e Bashkimit Evropian për vëzhguesit. Qarkulli i gazit ishte ndërprerë për disa ditë për shkak të kontetsit rreth pagesave duke lënë 15 vende evropiane pa ose me sasi modeste të gazit.
XS
SM
MD
LG