Ndërlidhjet

Izreli arrestoi dy gazetarë iranianë


Një gjykatë izraelite e ka vazhduar sot paraburgimin edhe për dy ditë për gazetarët iranianë, Mohammed Sarhan dhe Khader Sahin.

Ata janë akuzuar për publikimin e fillimit të ofensivës tokësore të Izraelit në Rripin e Gazës më 3 janar, para se censura ushtarake e kishte lejuar informatën për publikim.

Pas dy ditësh, ata ishin arrestuar.

Të gjithë gazetarët në Izrael duhet ta nënshkruajnë në marrëveshje për t'ju nënshtruar rregullave për censurë izraelite, për ta marrë akreditimin e qeverisë.
XS
SM
MD
LG