Ndërlidhjet

Kinës po i thellohet kriza ekonomike


Eksporti i Kinës gjatë muajit të kaluar ka rënë për 2.8 për qind. Kjo është rënie më e madhe sesa në nëntor, kur doli shifra 2. 2 për qind dhe ishte rënie e parë e eksportit në shtatë vjetët e fundit.

Kjo rënie e shpejtë ka shkaktuar mbylljen e shumë fabrikave, për çka, zyrtarët kanë frikën se mund të ngjallë trazira. Qeveria po u bën presion kompanive që t'u shmangen shkurtimeve të vendeve të punës.

XS
SM
MD
LG