Ndërlidhjet

Sot mbushen 10 vjet nga masakra e Reçakut


Sot mbushen dhjetë vjet që prej ngjarjeve të përgjakshme në fshatin Reçak të Shtimes, kur forcat serbe të sigurimit atëbotë patën vrarë 45 civilë shqiptarë.

Ish shefi i Misionit vëzhgues të OSBE-së, ambasadori William Walker, këtë ngjarje e pati cilësuar si "krim kundër njerëzimit".

Masakra e Reçakut njihet si një nga ngjarjet kryesore që ka shënuar kthesë në diplomacinë ndërkombëtare në raport me Serbinë dhe Kosovën, duke i paraprirë proceseve që çuan deri tek fushata e bombardimeve të NATO-s..
XS
SM
MD
LG