Ndërlidhjet

Obama sot bën betimin për President


Barak Obama do të betohet sot si president i 44 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Rreth 2 milion amerikan pritet të jenë përkrah Obamës, presidentit të parë zezak, kur ai të bëjë betimin në Uashington. Siguria është e lartë pasi me mijëra policë dhe pjesëtarë të Gardës Nacionale po patrullojnë në qytet.
Obama do të ballafaqohet me dy luftra të papërfunduara, në Irak dhe Afganistan, si dhe krizën financiare. Obama iu ka bërë thirrje amerikanëve të punojnë së bashku. Xhorxh Bush e dorëzon detyrën me rejtigun gati më të ultin të presidentëve amerikan.
XS
SM
MD
LG