Ndërlidhjet

Rusia rifillon furnizimin me gaz të Evropës


Gazpromi rus ka njoftuar se sot do të rifillojë furnizimin me gaz të Evropës përmes Ukrainës, gati dy javë pasi ndërpreu furnizimin duke lënë një pjesë të vendeve evropiane pa gaz.

Urdhëri për rifillimin e furnizimit bëhet pas nënshkrimit të kontratës 10 vjeçare ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë si dhe pas bisedimeve të gjata ndërmjet kryeministrit Putin dhe asaj ukrainase Tymoshenko.
XS
SM
MD
LG