Ndërlidhjet

Obama dërgon emisarin e tij në Lindjen e Mesme


Presidenti Barack Obama i urdhëroi emisarit të tij për Lindjen e Mesme, George Mitchell që sa më shpejt të shkojë në rajon që të ndihmojë për forcimin e armëpushimit ndërmjet Hamasit dhe Izraelit pas ofenzëvës 22 ditëshe izraelite në Rripin e Gazës.

Ish senatori 75 vjeçar është i njohur për rolin e tij në negocimin e marrëveshjes paqësore në 1998 ndërmjet Protestantëve dhe Katolikëve në Irlandën Veriore.

"Do të jetë politika e administratës sime që në mënyrë aktive dhe agresive të përpiqet për paqen e qëndrueshme ndërmjet Izraelit dhe Palestinezëve, si dhe ndërmjet Izraelit dhe fqinjëve të tij arabë", tha ai.

Presidenti Obama gjithashtu i bëri thirrje Hamasit që t'i ndërpresë sulmet me raketa në Izrael, ndërsa nga Izraeli kërkoi t'i hapë vendkalimet kufitare që të lejohen ndihmat dhe tregtia në Gaza.
XS
SM
MD
LG