Ndërlidhjet

Krerët e SHBA, Rusisë i diskutuan marrëdhëniet


Shtëpia e Bardhë tha se presidenti amerikan Barack Obama dhe homologu i tij, Dmitry Medvedev kanë rënë dakord që të ndalet "rrjedha" e marrëdhënieve ruso-amerikane.

Kremlini tha se në bisedën telefonike, dy liderët janë dakorduar që të bëjnë "gjithçka" për të rivendosur marrëdhëniet SHBA-Rusi në "potencialin e tyre të plotë".

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov gjithashtu tha se pret që dy liderët të zhvillojnë bisedime dypalëshe anash Samitit të Grupit G 20 në Londër në prill.
Marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve janë acaruar viteve të fundit.
XS
SM
MD
LG