Ndërlidhjet

Surroi po dëshmon kundër Gjorgjeviqit


Në Gjykatën e Hagës po zhvillohet procesi gjyqësorë kundër ish zyrtarit të lartë të policisë së serbisë Vllastimir Gjorgjeviqit. Si dëshmitarë i prokurorisë sot është paraqitur publicisti kosovar Veton Surroi i cili dëshminë e tij e filloi që nga viti 1989 kur Serbia bëri ndryshimet kushtetuese për Kosovën. Vlastimir Dordgevic akuzohet për krime të luftës në Kosovë dhe për e fushatën e pastrimit etnik të shqiptarëve në vitin 1999.
XS
SM
MD
LG