Ndërlidhjet

Davos: Po zvogëlohet sasia e ujit të pijshëm


Në Botë po zvogëlohen sasitë e ujit të pijshëm, ka konkluduar një raport i Forumit Ekonomik Botëror, që u publikua në Davos të Zvicrës.

Në raport thuhet se shumica e akullnajave në Himalaje dhe në Tibet, që paraqesin burime të ujit për 2 miliardë njerëz, nuk do të ekzistojnë në vitin 2100, sipas shkallës së tashme të shkrirjes.

Raporti thekson, poashtu, se afro 70 lumenjë kryesorë janë afër shterrjes totale.

Sipas këtij raporti, uji mund të bëhet më i vlefshëm se nafta.
XS
SM
MD
LG