Ndërlidhjet

Kisha Ortodokse Ruse e kurorëzoi Patrikun e ri


Kisha Ortodokse Ruse sot e ka kurorëzuar Patrikun Kirill në krye të saj, në ceremoninë që është mbajtur në një kishë në Moskë.

Në këtë ceremoni merrnin pejsë edhe liderët e lartë rusë, presidenti Dmitry Medvedev dhe kryeministri Vlladimir Putin.

Patriku Kirill, 62 vjeçar, e zëvendëson Patrikun Aleksei i Dytë, që vdiq në muajin dhjetor të vitit të kaluar.
XS
SM
MD
LG