Ndërlidhjet

Ushtarët polakë në gjyq për vrasje në Afganistan


Shtatë ushtarë polakë sot janë paraqitur në një gjykatë në Varshavë të akuzuar për vrasjen e një grupi të civilëve gjatë shërbimit të tyre në Afganistan, para dy vitesh.

Prokurorët thonë se gjashtë civilë, përfshirë gra dhe fëmijë, ishin vrarë pasi ushtarët hapën zjarr në fshatin Nangar Khel në juglindje të Afganistanit.

Ushtarët thanë se nuk janë fajtorë. Ata theskuan se kishin hapur zjarr në përgjigjje të sulmit taliban.
XS
SM
MD
LG