Ndërlidhjet

Izrael: Po mbahen zgjedhjet e përgjithshme


Në Izrael sot po mbahen zgjedhet e përgjithshme.

Sipas hulutmieve të opinionit, mund të ndodhë që në Parlamentin prej 120 vendeve të dominojnë partite e djathta, që janë forcuar pas ofensivës ushtarake të Izraelit në Rripin e Gazës, për t'i parandaluar sulmet me raketa nga militantët palestinezë.

Parashihet një garë e paqartë ndërmjet partisë opozitare Likud, me liderin Benjamin Netanyahu dhe partisë në pushtet, Kadima, që udhëhiqet nga ministrja e jashtme, Tzipi Livni.
XS
SM
MD
LG