Ndërlidhjet

OKB: Mbi 2100 civilë të vrarë në Afganistan


Kombet e Bashkuara thonë se 2118 civilë janë vrarë në Afganistan, në vitin 2008.

Në raportin e fundit të publikuar sot, OKB-ja thotë se militantët janë përgjegjës për 55 % të këtyre vrasjeve, por forcat e Shteteve të Bashkuara, ato të NATO-s dhe të Afganistanit, kanë vrarë 829 civilë, që paraqet 39%.

Numri i vrasjeve të civilëve në vitin 2008 ishte më i larti prej vitit 2001, kur u përmbys regjimi taliban në Afganistan.
XS
SM
MD
LG