Ndërlidhjet

GM, Chrysler i kërkojnë ndihmë qeverisë


Prodhuesi i automjeteve General Motors tha se po kërkon rreth 30 miliarda dollarë ndihmë nga qeveria.

Kompania tha se do të mbyllë 47 mijë vende pune në mbarë botën dhe pesë fabrika në SHBA në përpjekje për të mbijetuar rënien e ekonomisë.

Ndërkohë, prodhuesi tjetër i automjeteve, Chrysler, i ka kërkuar qeverisë 5 miliarda dollarë shtesë, përveç 4 miliardë dollarëve, të cilat tashmë i ka pranuar.
XS
SM
MD
LG