Ndërlidhjet

Karzai: Fund tensioneve me SHBA-në


Tensionet mes Afganistanit dhe SHBA-ve tani kanë përfunduar, tha presidenti afgan Hamid Karzai.

Mosmarrëveshjet sipas Karzait lidheshin me viktimat në mesin e civilëve nga sulmet e forcave ndërkombëtare dhe operacionet ushtarake të pakordinuara.
Sipas Karazit tani e tutje nuk do të ketë asnjë operacion ushtarak ta pabashkrenduar me forcat afgane të sigurisë.

Karzai dhe presidenti amerikan Obama kanë folur në telefon pas vendimit për rritjen e pranisë ushtarake amerikane në Afganistan me 17 mijë trupa.
XS
SM
MD
LG