Ndërlidhjet

Scheffer: Dështimi nuk është opcion


Ministrat e mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s po diskutojnë në Poloni rrugët më efikase për të luftuar talebanët.
Shefi i Pentagonit, Robert Gates shpreson që vendet aleate të dërgojnë më shumë trupa në Afganistan. Së fundi SHBA-të do dërgojnë 17 mijë trupa shtesë.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer tha se "dështimi nuk është opcion".

"Ne si bashkësi ndërkombëtare jo vetëm kemi nevojë që të shohim më shumë trupa në Afganistan dhe këtu nuk duhet të presim që vetëm amerikanët ta bëjnë një gjë të tillë, por të gjitha vendet aleate të përmbushin angazhimet", tha de Hoop Scheffer.
XS
SM
MD
LG