Ndërlidhjet

Clinton: SHBA-Kinë, raporte të ngushta


Sekretarja amerikane e Shtetit Hillary, Clinton ka bërë thirrje për bashkëpunim më të ngushtë me Kinën.

Pas bisedimeve me homologun e saj kinez, Clinton tha se është detyrë urgjente që Uashingtoni dhe Pekini të punojnë së bashku në një morri problemesh nga ngrohja globale, kriza financiare e deri tek kërcënimet e sigurisë që vijnë nga Koreja e Veriut.

Kina është ndalesa e fundit e shefes së diplomacisë amerikane në turneun e saj të parë diplomatik që nga marrja e detyrës.
XS
SM
MD
LG