Ndërlidhjet

Irak: Rihapet Muzeu Kombëtar


Është rihapur gjatë ditës Muzeu Kombëtar i Irakut afro gjashtë vjet pasi ishte plaçkitur dhe dëmtuar, menjëherë pas rënies së regjimit të Sadam Huseinit dhe hyrjes së trupave amerikane në Bagdad.

Në prill të 2003 15000 objekte ishin vjedhur nga muzeu. Deri tani janë kthyer rreth 4000 objekte.

Kryeminisitri Nuri al Maliki i bëri thirrje arkelogëve që ta shndërrojnë Irakun në "Mekën e kërkimeve" për historinë njerëzore.
Në Irak gjenden disa nga qendrat kryesore të cilat hedhin dritë mbi origjinën e njerëzimit.
XS
SM
MD
LG