Ndërlidhjet

Obama dhe Aso u takuan në Shtëpinë e Bardhë


Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barack Obama u takua sot me kryeministrin e Japonisë, Taro Aso në Shtëpinë e Bardhë.

Aso është lideri i parë i huaj që u takua me presidentin Obama në Shtëpinë e Bardhë që kur ai e mori zyrën në 20 janar.

Presidenti Obama i ka thënë kryeministrit Aso se aleanca ndërmjet Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara është "gurthemel i sigurisë në Azinë Lindore", dhe se ai dëshiron që edhe më tej t'i forcojë marrëdhëniet.

Dy liderët pritej t'i diskutonin mënyrat për shpëtimin e ekonomive amerikane dhe japoneze, dy ekonomive më të mëdha në botë, nga kriza globale finansiare.
XS
SM
MD
LG