Ndërlidhjet

Ekonomia gjermane ra për 2.1% në fund të 2008


Ekonomia gjermane, më e madhja në Evropë, ra për 2.1% në fundin e vitit 2008, që është tkurrja më e madhe që nga koha e bashkimit të vendit në 1990.

Të dhënat zyrtare konfirmuan se rëna në tremujorin e fundit, krahasuar me tremujorin paraprak, është e treta me radhë, dhe lë të kuptohet se Gjermania
është në recesionin më të keq prej Luftës së Dytë Botërore.

Statistikat tregojnë se eksportet kanë rënë për 7.3% ndërsa importet për 3.7%.
XS
SM
MD
LG