Ndërlidhjet

Rebelim masiv në Bangladesh


Pjestarë të formacioneve paraushtarake në Bangladesh janë rebeluar në shumë qytetete të këtij vendi, ndërsa deri tani njofotohet për 50 njerëz të vrarë. Agjencitë e lajmeve njoftojnë se greva që ka filluar në Dakë dhe kishte si shkas vonesën e pagave, është shndërruar në kryengritje që ka përfshirë qytetet më të mëdha të Bangladeshit.
Që nga pavarësia në vitin 1971, në Bangladesh, i cili ka rreth 140 milionë banorë kanë dodhur disa grushtshtete ushtarake.
XS
SM
MD
LG