Ndërlidhjet

Gates mbron tërheqjen nga Iraku


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts, ka mbrojtur strategjinë e presidentit, Barak Obama për tërheqjen e trupave amerikane nga Iraku. Gejts ka theksuar se trupat amerikane në Irak pas vitit 2010 do të kenë një lloj misoni paqësor, dhe do të kenë rol të posaçëm në trajnim, ndihmë dhe këshillim, duke ruajtur edhe më tutje aspektin e mbrojtjes antiterroriste. Presidenti Obama, javën e kaluar ka caktuar dhjetorin e vitit 2010, si afat për tërheqjen e trupave nga Iraku.
XS
SM
MD
LG