Ndërlidhjet

Palestina pret ndihë financiare dhe politike


Konferenca e Donatorëve për Gazën duhet të sigurojë trysninë politike ndaj Izraelit që të hapë kufijt me këtë pjesë të territorit palestinez dhe njëherit të sigurojë miliarda dollarë për ripërtritjen e rajonit pas sulemeve izraelite, kanë thënë zyrtarë palestinezë.
Në konferencën e donatorëve, e cila do të mbahet sot në Sharm el-Sheik të Egjiptit, do të kërkohen rreth 2,8 miliardë dollarë nga përfaqësuesit e 80 vendeve dhe organizatave ndërkombëtare.
Krahas disa burrështetasve botërorë, në konferncë do të marrë pjesë edhe Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Kllinton.
XS
SM
MD
LG