Ndërlidhjet

Obama parasheh ta vizitojë Normandinë


Presidenti amerikan, Barak Obama, ka deklaruar se shpreson të gjejë kohë që gjatë vizitës në Evropë, në muajin prill ta vizitojë bregdetin e Normandisë, ku para 65 vjetësh, në Luftën e Dytë Botërore, kishte zbarkuar ushtria aleate.
Obama gjatë vizitës në Evropë me 2 prill në Londër do të marrrë pjesë në samitin e vendeve më të zhvilluara industriale, ndërsa më 3 dhe 4 prill merrë pjesë në samitin e NATO-s, i cili mbahet në dy anët e kufirit gjermano-francez.
Në ditë më pas, me 5 prill, Obama do të marrë pjesë në samitin SHBA-BE, i cili do të zhvillohet në Pragë.
XS
SM
MD
LG