Ndërlidhjet

Debate rreth akuzave ndaj Al Bashirit


Kreu i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Miguel d'Escoto Brockmann e ka cilësuar si "të pakuptimtë" dhe "politikisht të motivuar" urdhërarrestin për presidentin sudanez.

Ky i fundit akuzohet ga Gjykata Penale Ndërkombëtare për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në rajonin e Darfurit.

Brockmann tha se urdhërarresti ndaj al Bashirit duhej të ishte shtyrë, ashtu siç kishin kërkuar Unioni Afrikan dhe Lidhja Arabe, në mënyrë që të lejonin vazhdimin e bisedimeve paqësore.
XS
SM
MD
LG