Ndërlidhjet

Moskë: Mënjanohet kriza e gazit


Është mënjanuar kriza e furnizimit me gaz të Evropës pas pagesave të bëra nga kompania ukrainase Naftogaz në llogari të Gazpromit rus. Lajmi bëhet e ditur nga Gazpromi.

Pagesa erdhi pak orë pas kërcënimeve nga kryeministri rus Vladimir Putin se do të ndërpriste sërish furnizimin me gaz të Ukrainës, çfarë do të prekte dhe Evropën, nëse Kjevi nuk i paguan detyrimet ndaj Gazpromit deri të shtunën.
XS
SM
MD
LG