Ndërlidhjet

Abkhazi: Rusia të qëndroj për 49 vjet


Lideri i rajonit separatist gjeorgjian, Abkhazia, Sergei Bagapsh, tha se Rusia dhe Abkhazia do të nënshrkuajnë marrëveshje, sipas së cilës Rusia mund të qëndroj në një bazë në këtë territor për 49 vjet.

Agjencitë ruse të lajmeve raportojnë se ai ka saktësuar se kjo bazë ndodhet në Gudauta.

Pas luftës Gjeorgji – Rusi, vitin e kaluar, Moska i ka njohur rajonet Osetia Jugore dhe Abkhazia si vende të pavarura.
XS
SM
MD
LG