Ndërlidhjet

Kina do bashkëpunojë me SHBA-në


Kina është e gatshme të punojë me Shtetet e Bashkuara në përpjekje për të shpëtuar ekonominë globale. Deklarata e shefit të diplomacisë kineze Jang Jieçi u bë gjatë një konference shtypi në Pekin.

Jieçi shtoi se "në mjedisin ndërkombëtar të krijuar Kina dhe SHBA-të ndajnë interesa të përbashkëta".

Kina do të marrë një rol drejtues në takimin e G20-ës në Londër ku do të jenë vendet më të zhvilluara dhe vendet në zhvillim. Takimi do fokusohet në recesionin global.
XS
SM
MD
LG