Ndërlidhjet

Lavrov: Momenti për marrëveshje atomike me SHBA-të


Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha sot se ka ardhur "momenti i drejtë" që Shtetet e Bashkuara dhe Rusia të bëjnë progres në çarmatimin bërthamor.

Mëtutje, duke folur në Konferencën për Çarmatim në Gjenevë, ai ka bërë ftesë për arritjen e marrëveshjes së re për Reduktim të Armatimit Strategjik dhe ka theksuar se përpjekjet për zhvillimin e sistemit raketor anti – balistik e dëmtojnë çarmatimin bërthamor.

Këto deklarata të tij u bënë vetëm një ditë, pas bisedimeve të tij me sekretaren amerikane të shtetit, Hillary Clinton.
XS
SM
MD
LG