Ndërlidhjet

Ugandë:10 të vdekur nga rrëzimi i aeroplanit


Të paktën 10 persona kanë humbur jetën, midis tyre tre pjesëtarë të trupave paqësore afrikane në Somali, me rastin e rreëzimit të një aeroplani menjëherë pas fluturimit nga aeroporti kryesor në Ugandë, ka bërë të ditur zëdhënësi i ushtirsë së Burundit, Adolf Manirakiza.
Sipas tij, aeroplani ka rënë në liqenin Viktoria, jo shumë larg nga kryeqyteti ugandez Kampala. Ai ka thënë se aeroplani po udhëtonte drjet Mogadishos në Somali, ku janë të vendosura forcat paqeruajtëse të Unionit afrikan, të përbëra nga pjesëtarë të ushtrisë së Ugandës dhe Burundit.
XS
SM
MD
LG