Ndërlidhjet

Dhuna në Shri Lankë, 15 të vrarë


Të paktën 15 vetë janë vrarë sot, ndërsa një ministër është palgosur në një sulm me bomba në Shri Lankë, të cilin dyshohet ta kenë kryer kryengritësit tamilë.
Sulmi vetëvrasës është kryer përpara një xhamie në momentin e arritjes së udhëheqjes së vendit në ceremoninë e shënimit të ditëlindjes së profetit Muhamed në qytetin Akuresi rreth 160 kilometara në jug të kryeqytetit Kolombo. Në Shri Lankë tash 37 vjet zhvillohet luftë midis shumicës sinhaleze dhe pakicës tamile, e cila angazhohet për shkëputje.
XS
SM
MD
LG