Ndërlidhjet

Irak: Nga sulmi vetëvrasës – së paku 28 të vrarë


Zyrtarët irakianë thonë se nga sulmi vetëvrasës me bombë afër Bagdadit, janë vrarë së paku 28 vetë dhe afro 30 të tjerë janë plagosur.

Ky është sulmi i fundit në valën e dhunës, që po bëhet në periudhën derisa ushtria e Shteteve të Bashkuara planifikon zvogëlimin e forcave të saj.

Sipas ushtrisë irakiane, sulmi kishte për cak liderët fisnorë, komandantët ushtarakë dhe personat e tjerë, që po vizitonin një treg në qytetin Abu Ghraib, afër Bagdadit.

Të dielën, nga një sulm vetëvrasës me bombë, në pjesën lindore të Bagdadit, u vranë 30 vetë. Është raportuar se në ndër të vrarit dhe të plagosurit kishte gazetarë, policë dhe ushtarë.
XS
SM
MD
LG