Ndërlidhjet

Obama e Jang biseduan për krizën financiare


Presidenti amerikan, Barak Obama dhe ministri i jashtëm kinez, Jang Xhieçi, janë pajtuar pwr ndërmarrjen e masave urgjente për rimëkëmbjen e ekonomisë botërore, dukë vënë në pah edhe nevojën për bashkëpunim për të shmangur konfrontimet e mundshme të këtyrë dy vendeve në Detin kinez. Sa i përket krizës financiare botërore, Obama e Xhijeçi janë pajtuar që SHBA-të dhe Kina, si dy vende me ekonomi të avansuar në botë duhet të bashkëpunojnë ngusht dhe të veprojnë sa më shpejt për të sanuar ekonominë botërore, thuhet në komunikatën e Shtëpisë së Bardhë.
XS
SM
MD
LG