Ndërlidhjet

Iran: Ekzekutohen 4 persona


Katër iranianë janë ekzekutuar me varje pasi ishin gjetur fajtor për vrasje dhe dhunime.
Ekzekutimet e fundit e çojnë në 65 numrin e të dënuarve me vdekje që nga fillimi i këtij viti.

Në Iran dënimi me vdekje jepet për veprat e vrasjes, dhunimit, grabitjes me armë, trafikut të drogës dhe tradhëtisë bashkëshortore.

Amnesty International thekson se pas Kinës Irani është vendi që jep më shumë dënime kapitale.
XS
SM
MD
LG