Ndërlidhjet

Vladivostok: Protestë kundër Putinit


Disa qindra demonstrues në qytetin Vladivostok kanë kërkuar sot nga qeveria në Moskë që të japë dorëheqje për shkak të krizës ekonomike në të cilën ka rënë Rusia. Përfshirja e Rusisë në krizën ekonmike botërore ka qenë arsye e disa protestave në këtë qytet.
Akuzat e demonstruesve për zvoglimin e vendeve të punës, si pasojë e krizës botërore ishin të drejtuara ndaj qeverisë dhe kryeministirtit rus, Vladimir Putin.
Në dhjetor të vitit të kaluar autoritetet ruse kishin dërguar njësitë speciale të policisë për të shpërndarë protestat në Vladivostok, me ç'rast kishin arrestuar rreth 100 vetë.
XS
SM
MD
LG