Ndërlidhjet

Kremlini synon të zgjidhë konfliktet e ngrira


Presidenti rus po takohet në Moskë me presidentin e Moldavisë dhe udhëheqësin e rajonit separatist të Transnjistries. Kremlini raporton se Medvedevi mund të drejtojë një takim tre palësh në përpjekje për të zgjidhur konfliktin 17 vjeçar. Transnjestria njihet si një nga konfliktet e ngrira në vendet e dala nga ish Bashkimi Sovjetik.

Diplomatët kanë shprehur shqetësimin se Kremlini po përpiqet të zgjidhë konfliktin në fjalë përmes një marrëveshje të shpejtë që do të anashkalonte bisedimet e mbikqyrura ndërkombëtarisht.
XS
SM
MD
LG