Ndërlidhjet

Obama emëron emisarin për Sudan


Presidenti amerikan, Barak Obama, e ka emëruar gjeneralin në pension, Skot Grejson, emisar në Sudan, duke vënë në pah se situata në Darfur është njëri nga prioritetet e qeverisë së tij.
"Sudani është prioritet i kësaj administrate, sidomos tani kur nevojitet paqe dhe drjetësi dhe kur është përkeqësuar gjendja humanitare", thuhet në njoftimin e presidentit, Obama me rastin e emërimit.
Grejson është njëri nga këshilltarët e afërt të presidentit, Obama dhe ka një përvojë të madhe në rajon pasi ka jetuar në kontinentin afrikan.
XS
SM
MD
LG