Ndërlidhjet

Franca paralizohet nga greva


Punonjësit në Francë kanë marshuar nëpër rrugë në të dytën grevë mbarëkombëtare gjatë këtij viti. Protesta synon të kundërshtojë mënyrën se si presidenti Sarkozy po trajton krizën ekonomike.

Trafiku ajror dhe hekurudhor është ndërprerë nga greva.
Protestat po mbahen në rreth 200 qytete franceze përfshi dhe Parisin.

Sindikatat akuzojnë presidentin Sarkozy dhe qeverinë e tij se kanë dështuar në mbrojtjen e vendeve të punës dhe pagave. Papunësia në Francë ka arritur në 2 milionë.
XS
SM
MD
LG