Ndërlidhjet

Holbrooke: Stretegji e re anti-opium


I dërguari amerikan për Afganistanin dhe Pakistanin, Richard Holbrooke i cilësoi si humbje kohe përpjekjet e SHBA-ve gjatë tetë viteve të fundit për të luftuar tregtinë e narkotikëve. Uashingtoni do të ndryshojë strategjinë në luftën kundër opiumit në Afganistan, tha Holbrooke.

Ai shtoi se SHBA-të kanë shpenzuar 800 milionë dollarë çdo vit në luftën kundër narkotikëve në Afganistan, por pa asnjë rezultat.

Afganistani prodhon 90% të heroinës në botë.
XS
SM
MD
LG