Ndërlidhjet

Obama për strategji të re në Afganistan


Presidenti amerikan, Barak Obama, ka deklaruar se SHBA-të duhet ta kenë "strategjinë e daljes" në Afganistan, dhe ka paraljmëruar se së shpejti do ta bëjë publik planin, i cili parasheh forcimin e përpjekjeve ushtarake, diplomatike dhe ekonomike në këtë vend.
Obama ka thënë se vendimi i tij më i vështirë që kur ka ardhur në krye të Shtëpisë ëë Bardhë është ai për dërgimin e ushtarëve tjerë në Afganistan. Ai ka vënë në pah se "vetëm qasja ushtarake nuk mund t'i zgjidhë të gjitha problemet në Afganistan".
XS
SM
MD
LG