Ndërlidhjet

Militantët kurdë kundër armëpushimit


Zëdhënësi i Partisë Punëtore të Kurdistanit i ka hedhur poshtë thirrjet e presidentit irakian që t'i japin fund sulmeve kundër Turqisë.

Sipas Ahmed Deniz nga PKK-ja presidenti kurd i Irakut, Jalal Talabani nuk ka autoritetin të bëjë deklarata të tilla dhe se nuk marrin urdhëra prej tij.

Talabani ka deklaruar për mediat se është në interesin e Irakut të largojë luftëtarët e Partisë Punëtore të Kurdistanit. Ai i bëri thirrje militantëve të dorëzonin armët.
XS
SM
MD
LG