Ndërlidhjet

Kastro zbutë kontrollin ndaj valutës së huaj


Presidenti kubanez, Raul Kastro, ka zbutur masat e kontrollit të valutës së huaj në kompanitë shtëtërore, të cilat, sipas vlerësimeve të biznesmenëve dhe ekonomistëve, paraqesin shenjat e para të ndryshimeve në ekonominë kubaneze pas riorganizimit të paradokohshëm të kabinetit qeveritar.
Burime kubaneze dhe ndërkombëtare kanë thënë se heqja e kufizimeve për përdorimin e valutës së huaj, do të zvogëlojë burokracinë dhe kontrollin qendror të autoriteteve kubaneze.
XS
SM
MD
LG