Ndërlidhjet

Moskë: Konferencë për Afganistanin


Me nismën e Rusisë është hapur sot në Moskë konferenca ndërkombëtare për Afganistanin. Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Rusia është e gatshme të zgjerojë bashkëpunimin me NATO-n.

Ai shtoi se konferenca synon rritjen e bashkëpunimit për të luftuar terrorizmin dhe trafikun e drogës nga Afganistani.

Përveç Rusisë në konferencë marrin pjesë dhe Kina dhe vendet e Azisë Qëndrore. Përfaqësues në konferencë kanë dhe Turqia, Irani, NATO-ja, BE-ja dhe SHBA-ja.
XS
SM
MD
LG