Ndërlidhjet

Partia e Erdoanit fiton zgjedhejt në Turqi


Partia turke në pushtet e kryeministrit, Taip Erdogan, ka fituar në zgjedhjet lokale, por jo edhe shumicën absolute. Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit nuk ka arritur të shënojë fitore në Dijarbakir, qytetin më të madh në juglidnje të Turqisë të banuar me kurdë, si dhë në disa qytetet të mëdha përfshi edhe Izmirin. Sipas rezultateve jozyrtare, partia e kryeministrit Erdoan, ka fituar 39 për qind të votave në kuvendet rajonale. Anketat parazgjedhore kanë parashikuar që fituese e këtyre zgjedhjeve të jetë pikërisht Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit.
XS
SM
MD
LG