Ndërlidhjet

Londër: Fillon Samiti i Grupit 20


Sot i fillon punimet samiti i Grupit 20, në të cilin marrin pjesë vendet e zhvilluara dhe ato në zhvillim. Liderët e shteteve të Grupit 20 synojnë që në këtë takim të gjejnë mënyrat për zgjidhjen e krizës ekonomike botërore. Presidenti francez, Nikolas Sarkozi dhe homologu i tij kinez, Hu Xhintao, gjatë takimit të sotëm kanë deklaruar se këto dy vende nisin një periudhë të re të marrëdhënieve të ndërsjella.
Sami i i Grupit 20 po përcillet me demonstrata në Londër, të cilat mbrëmë janë zhvilluar afër Bankës angleze. Autoritetet britanike kanë ndërmarr masa të jashtzakonshme sigurie për mbajtjen e samitit.
XS
SM
MD
LG